Działanie przeciwbólowe

Ból: „jest zmysłowym i emocjonalnym odczuciem towarzyszącym obecnemu lub potencjalnie zagrażającemu uszkodzeniu tkanek - bądź jedynie odnoszony do takiego uszkodzenia" (wg definicji podanej przez Komitet Taksomii Międzynarodowego Towarzystwa Leczenia Bólu).

Jedną z głównych przyczyn bólów kostno-stawowych i mięśniowych jest rozwijający się w wyniku uszkodzenia tkanek (najczęściej) lub reakcji autoimmunologicznej stan zapalny. W organizmie wytwarzane są prostaglandyny - substancje, które pełnią wiele różnych, istotnych funkcji fizjologicznych i których produkcja zwiększa się w trakcie procesu zapalnego. Za ich syntezę odpowiada enzym - cyklooksygenaza (COX) występujący w dwóch formach: COX-1 i COX-2. Prostaglandyny, które powstają w wyniku działania enzymu COX-1 pełnią m.in. funkcje chroniące błonę śluzową żołądka. Natomiast forma COX-2 odpowiada za wytwarzanie prostaglandyn uczestniczących w procesach zapalnych i powodujących powstawanie bólu, obrzęków i gorączki. Specyficzną cechą substancji zawartej w Opokanie jest to, iż działa ona silniej na enzym COX-2 niż COX-1.

Opokan należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i jest pierwszym preparatem dostępnym bez recepty, który w swoim składzie zawiera meloksykam w dawce 7,5 mg.

Meloksykam to silna substancja czynna od lat z powodzeniem stosowana w leczeniu dolegliwości bólowych takich jak:

  • bóle pleców
  • bóle stawów
  • bole kręgosłupa
  • bóle reumatyczne

To co istotne - Już 1 tabletka Opokanu uwalnia od bólu nawet na całą dobę.

Bezpieczeństwo

Podstawą dla zmiany kategorii dostępności jest udowodnienie wysokiego bezpieczeństwa produktu leczniczego na podstawie wyników istotnych badań przedklinicznych i klinicznych. Zmiana kategorii dostępności na produkt leczniczy wydawany bez recepty świadczy niewątpliwie o jego bezpieczeństwie.

Meloksykam

Charakterystyczną cechą meloksykamu jest to, że w dawce 7,5mg działa preferencyjnie na COX-2. Im dany lek silniej blokuje COX 2, a słabiej COX1, tym skuteczniejszy jest w działaniu przeciwzapalnym, a jednocześnie bezpieczniejszy w użyciu. Badania potwierdziły, że meloksykam stanowi dobrą alternatywę dla pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na niesteroidowe leki przeciwzapalne i wykazuje najlepszy współczynnik korzyści do ryzyka. W badaniach klinicznych i obserwacyjnych zanotowano dobrą tolerancję preparatów meloksykamu u pacjentów z nadwrażliwością na aspirynę i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne w wywiadzie.

Działanie przeciwbólowe

Plastry rozgrzewające Opokan Med zawierają sproszkowane żelazo oraz węgiel drzewny. Zapewniają ciepło, które przynosi odprężenie napiętym, obolałym mięśniom , wzmagając miejscowe krążenie krwi i łagodząc ból. Plastry Opokan Med skutecznie rozluźniają, przynoszą ulgę w bólu i redukują stan zapalny. Odczucie ciepła i ulgi jest natychmiastowe.

Ulga w bólu może być odczuwalna nawet przez 24 godziny!

Działanie przeciwbólowe

Opokan Actigel to lek zawierający naproksen, substancję która działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego zadaniem jest hamowanie wytwarzania prostaglandyn (mediatorów odczyny zapalnego).

Opokan Actigel to jedyny lek zawierający DMSO, substancję
zwiększającą wchłanianie, dzięki czemu szybciej przynosi ulgę w bólu.* formuła DMSO

*wśród produktów zawierających substancję czynną naproksen